International Masonry Institute Blog

2018 BAC/IMI International Apprentice Contest Winners

20181007-DX2_4390Twenty-four apprentices have emerged victorious in the 2018 BAC/IMI International Apprentice Contest, representing not only the best in their trade, but a bright future for the union.  The winners -- honored at an awards ceremony in Washington, DC on October 7th -- demonstrated mastery of their craft through advanced hands-on challenges and written tests. 

"We like to say that we're the best hands in the business," remarked Jim Boland, President, IUBAC, to a crowd of apprentices and BAC leaders at the ceremony. "And we say that because it's true...Our dedication to high standards is what separates us from the rest, and we maintain that with our training."

Bob Arnold, National Director, Apprenticeship and Training, IMTEF, recognized the apprentices' hard work: "I would like to thank the apprentices here tonight for their dedication to our craft,  union, and signatory contractors. You are the future of our union."

Congratulations to the 2018 BAC/IMI International Champions!

 

Brick

1st: Alan Baggett, Local 09 WV – North Central Region

alan-bagget-brick-1-IAC

2nd: Tyler Hack, Local 04 IN/KY – North Central Region

tyler-hack-brick-2-IAC

3rd: Max Berry, Local 07 CO – West Region

max-berry-brick-3-IAC

PCC

1st: Matt Botts, Local 01 OR – West Region

matt-botts-pcc-1-IAC

2nd: Artur Wilk, Local 21 IL – North Central Region

artur-wilk-pcc-2-IAC

3rd: Melissa Manni, Local 01 PA – Northeast Region

melissa-manni-pcc-3-IAC

Tile

1st: David Perez, Local 03 CA – West Region

david-perez-tile-1-IAC

2nd: Christopher Ellis, Local 02 WA/ID/MT – West Region

christopher-ellis-tile-2-IAC

3rd: Neftali Vargas, Local 04 CA – West Region

neftali-vargas-tile-3-IAC

Marble

1st place: John Zorbas, Local 07 NY/NJ – Northeast Region

john-zorbas-marble-1-IAC

2nd place: Thomas McAllister, III, Local 07 NY/NJ – Northeast Region

thomas-mcallister-III-marble-2-IAC

3rd place: Roberto Estrada, Local 13 NV – West Region

roberto-estrada-marble-3-IAC

Terrazzo

1st: Randy Marcum, Local 04 IN/KY – North Central

randy-marcum-terrazzo-1-IAC

2nd: Blake Price, Local 07 NY/NJ – Northeast Region

blake-price-terrazzo-2-IAC

3rd: Manuel Lopez-Pineda, Local 03 CA – West Region

manual-lopez-pineda-terrazo-3-IAC

Stone

1st: Matt Ferguson, Local 01 PA – Northeast Region

matt-ferguson-stone-1-IAC

2nd: Alex Cole, Local 01 MO – North Central Region

alex-cole-stone-2-IAC

3rd: Leonardo Bravo-Reyes, Local 01 MD/VA/DC – North Region

leonardo-bravo-reyes-stone-3-IAC

Plaster

1st: Josue Ayala, Local 01 NY – Northeast Region

josue-ayala-plaster-1-IAC

2nd: Freddy Martinez, Local 56 IL – North Central Region

freddy-martinez-plaster-2-IAC

3rd: Casey Williams, Local 01 NY – Northeast Region

casey-williams-plaster-3-IAC

Cement

1st place: Andrew Gifford, Local 19 WI – North Central Region

andrew-gifford-cement-1-IAC

2nd place: Anthony Loria, Local 03 NY – Northeast Region

anthony-loria-cement-2-IAC

3rd place: Trevor Harbin, Local 02 MI – North Central Region

5D4_7197

 All photos courtesy of Dave Naprstek.

   

Subscribe To Our Newsletter

New Call-to-action

Recent Posts